بهزیستی استان خراسان رضوی

حکیمان ایرانی مسلمان، جسم و روح را توأمان درمان می‌کردند
توسط روابط عمومی بهزیستی استان خراسان رضوی دذ ۲۳ فروردین, ۱۳۹۱ دذ ۱۱:۳۷ قبل از ظهر | دسته‌بندی شده در آرشیو اخبار, پیشگیری | با ۰ دیدگاه

کارشناس پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی:

حکیمان ایرانی مسلمان، جسم و روح را توأمان درمان می‌کردند

کارشناس پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی خراسان رضوی گفت: تغذیه بر اساس الگوهای سنتی و ایرانی، نقش مهمی در حفظ بهداشت روان و کاهش معلولیت‌ها دارد.

دکتر جواد عباسی افزود: اگر افراد بدون توجه به طبیعت و مزاج خود غذا بخورند سلامتی آنها مورد تهدید قرار می‌گیرد و بیماری‌های جسمی و روحی آنها را گرفتار می‌کند.

وی مصرف غذاهای آماده، فریز شده و مانده را عامل ابتلای افراد به بیماری‌های جسمی و روحی از جمله انواع افسردگی‌ها دانست و گفت: طب سنتی و اسلامی که بر اساس بینش بسیار حکیمانه‌ی طبیبان ایرانی تدوین شده، تجویز رژیم غذایی یکسان برای همه‌ی افراد را اشتباه و نادرست می‌داند.

وی اضافه کرد: تجربیات و مطالعات جدید نیز نشان می‌دهد که طبیعت و مزاج انسان‌ها و دیگر موجودات طبیعت، عامل مهمی برای تعیین رژیم غذایی افراد می‌باشد.

وی گفت: بعضی‌ها طبیعت گرم دارند و مصرف مواد غذایی گرم برایشان مشکلاتی ایجاد می‌کند و در مقابل افرادی که دارای طبیعت سرد می‌باشند باید در خوردن انواع خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها مزاج و طبیعت گرم این غذاها را مورد توجه قرار دهند.

دکتر عباسی گفت: بسیاری از بیماری‌ها بخصوص انواع ناراحتی‌های روحی و روانی، ناشی از عدم تغذیه‌ی صحیح و بی‌توجهی به الگوهای طب اسلامی و سنتی است که توسط ائمه(ع) و دانشمندان اسلامی پایه‌گذاری شده است.

وی بروز برخی حالات هیجانی و اضطرابی، سردردها و دیگر مشکلات جسمی در افرادی که دارای مزاج گرم هستند و ظاهر شدن کسالت و سستی و بی‌حالی و بیماری‌های مفصلی و رماتیسمی در افرادی که دارای مزاج سرد هستند را نتیجه‌ی تغذیه با در نظر نگرفتن مزاج خود و خاصیت غذایی که مصرف می‌کنند دانست و گفت: طبیعت گرم و سرد یک واقعیت علمی است و نه تنها در انسان و حیوانات، بلکه در تمام اشیاء و پدیده‌های حیات طبیعی از قبیل رنگ‌ها، بوها، اشیاء، سنگ‌ها و حتی رویدادها به وضوح قابل تشخیص و تأثیرگذاری است.

وی گفت: طب سنتی به جهت اینکه از داروهای گیاهی و دستورالعمل‌های روانی بدون دارو،‌ بهره‌ می‌گیرد تأثیرات درمانی‌اش در طول زمان آشکار می‌شود.

وی افزود: پزشکی سنتی و گیاهی، بر خلاف طب جدید که با خوردن یک قرص ممکن است در یکی دو ساعت نتیجه حاصل شود، درمان دراز مدت دارد و به همین جهت،‌ چندان مورد استقبال شهروندان امروزی که اضطراب و شتاب، جزء جدایی‌ناپذیر زندگی آنها شده قرار نمی‌گیرد.

وی تأکید کرد: اما باید دانست که طب سنتی با داروهای گیاهی، روش‌های کرداری و رفتاری و نیز برخی مراقبت‌های پرستاری، می‌تواند صدها بیماری مهم را درمان کند.

وی گفت: مصرف بیش از حد داروهای شیمیایی، کم توجهی به غذاهای سنتی و داروهای گیاهی و گیاهان دارویی، گرایش شدید نسل جدید به غذاهای آماده و فریز شده و مانند آن، مصیبت‌های انسان امروزی است که او را مستعد انواع بیماری‌ها و ابتلائات جسمی و روحی می‌نماید.

کارشناس پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی خراسان رضوی گفت: مطالعات جدید در حوزه‌ی طب مکمل و فراروان‌شناسی نشان داده که طب سنتی و روش‌های درمانی مبتنی بر طبیعت مواد و انسان‌ها، قادر به کاهش بیماری‌ها و بعضی از معلولیت‌های مادرزادی است و رعایت رژیم غذایی مناسب و الگوهای رفتاری و اخلاقی طب سنتی، می‌تواند پس از یکی دو نسل، روند معیوب انسان امروز را اصلاح کند.

وی گفت: بر خلاف طب امروز که رشته‌های درمانی جدای از یکدیگر و در حوزه‌های تخصصی مورد توجه قرار می‌گیرد طب سنتی، حکیم داشته که هم روان‌پزشک و هم طبیب جسم بوده است و حکیمان، با شناخت کامل بیماری و درمان‌های توأمان دارویی و روانی، بیماران را درمان می‌کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه این مطالب به معنای نادیده گرفتن طب جدید و علوم امروز نیست گفت: در کشور ما در زمینه‌ی بهداشتی و درمانی مثل بسیاری از مسائل دیگر، به طب سنتی و بومی توجه کافی نمی‌شود و این در حالی است که در کشورهایی مانند چین و ژاپن، با وجود پیشرفتگی در جهان مدرن، بر سنت‌ها و آیین‌های بومی خود بخصوص در زمینه‌ی بهداشت و درمان، پایبندی قوت‌مندی وجود دارد که می‌تواند الگوی حرکت دیگر کشورها قرار گیرد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند