بهزیستی استان خراسان رضوی

متقاضیان مدیریت یا مربی‌گری مهدکودک، باید دوره‌های تخصصی را گذرانده باشند
توسط روابط عمومی بهزیستی استان خراسان رضوی دذ ۱۳ اسفند, ۱۳۹۰ دذ ۰۷:۰۳ قبل از ظهر | دسته‌بندی شده در آرشیو اخبار, اجتماعی | با ۶ دیدگاه

بر اساس دستورالعمل‌های جدید بهزیستی

متقاضیان مدیریت یا مربی‌گری مهدکودک، باید دوره‌های تخصصی را گذرانده باشند

اکثریت ۲ هزار و ۵۰۰ مدیر و مربی مهدهای روستایی و شهری مشهد، دوره‌‌های مقدماتی و تکمیلی آموزشی ارتقای دانش و مهارت را طی کرده‌اند.

این دوره‌های بازآموزی که بر اساس دستورالعمل سازمان بهزیستی و توسط یک تشکل غیر دولتی حمایت از حقوق کودکان برگزار می‌شود به صورت مستمر ادامه دارد.

به گفته مدیر انجمن دوستداران کودک خراسان رضوی، این دوره‌ها در هر سال دو نوبت در تابستان و زمستان برگزار می‌شود.

فلورا مرتضوی گفت: پیش از این، مدیران و مربیان مهدها، یکسری آموزش‌ها را به صورت مقطعی گذرانده بودند اما برنامه‌ای که همه‌ی دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت کودکان را تحت پوشش آموزش‌های نوین قرار دهد وجود نداشت.

وی افزود: در برنامه‌ی جدید آموزشی، تمام مدیران و مربیان مهدهای شهری و روستایی باید تحت پوشش این آموزش‌ها که مطابق استانداردهای ملی و بین‌المللی آموزش کودکان تهیه شده، قرار گیرند.

وی روز ۱۰ اسفند در پایان دوره تکمیلی این آموزش‌ها برای گروهی از مدیران و مربیان مهدها با خبرنگار ما گفتگو می‌کرد در خصوص سرفصل‌های آموزشی این دوره‌ها برای مدیران گفت: در دوره مقدماتی، مدیریت و برنامه‌ریزی در مهدهای کودک، حقوق کودک، روانشناسی رشد و مقررات اداری و ضوابط جاری مرتبط با مهدها به مدت ۶۸ ساعت و در دوره تکمیلی، بازی و اسباب‌بازی، روش‌های ارتباطی و آموزشی خانواده، اختلالات رفتاری کودکان، مهارت‌های زندگی و مبانی امور مالی و مالیاتی به مدت ۷۲ ساعت تدریس می‌شود.

وی در خصوص دروس مربیان نیز اظهار داشت: در بخش مقدماتی، روانشناسی رشد، اصول و اهداف آموزشی پیش از دبستان، مفاهیم دینی و اجتماعی و مفاهیم علوم و ریاضی به مدت ۶۰ ساعت و در بخش تکمیلی نیز حقوق کودک، بازی و اسباب‌بازی، نقاشی و کاردستی، قصه و نمایش خلاق و مهارت‌های زندگی به مدت ۸۰ به مربیان مهدها آموزش داده می‌شود.

کارشناس مسؤول مهدهای کودک بهزیستی مشهد نیز در این زمینه به خبرنگار ما گفت: این دوره‌ها به منظور تطبیق سطح علمی و مهارت‌های شغلی مدیران و مربیان با نیازهای روز جامعه و آشنایی آنان با مسائل جدیدی که در حوزه تعلیم و تربیت مطرح شده، برگزار می‌گردد.

رابعه طهماسبی افزود: دروس این دوره‌ها کاربردی و بر اساس یافته‌های جدید در زمینه‌ی تعلیم و تربیت کودکان استوار شده است.

وی تأکید کرد: مربیان و مدیران با گذراندن این دوره‌ها می‌توانند راه حل تمام مشکلات و مسائلی که در محیط مهد، کلاس درس، اردوها، فعالیت‌های فوق برنامه و سایر زمینه‌های حضور و کار در مهدکودک‌ها به صورت واقعی روبرو هستند را پیدا کنند.

وی در خصوص ضرورت برگزاری این دوره‌ها گفت: از این پس، هر کس که بخواهد به عنوان مدیر یا مربی، مهد کودک تأسیس کند یا در این مراکز مشغول کار شود، باید این دوره‌‌های علمی و تخصصی را گذرانده و گواهینامه‌ی پایان دوره را گرفته باشد.

شایان ذکر است در حال حاضر ۴۶۰ مهد شهری و یکصد مهد روستایی در شهرستان مشهد مشغول تعلیم و تربیت بیش از ۲۵ هزار کودک زیر ۶ سال هستند.

نمایش ۶ دیدگاه
نوشته‌ی شما
 1. شم آبادی می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید.
  خانم بنده یکی از افرادی هست تمایل زیادی به شرکت در این دوره ها را دارد.لطفا اطلاعات بیشتری در این خصوص در اختیار ما بگذارید. ممنون میشیم.( مکان؟ هزینه؟ شرایط؟) منتظرپیامتون خواهیم بود. یا علی

  • روابط عمومی بهزیستی استان خراسان رضوی می‌گه:

   با سلام لطفا جهت اطلاعات بیشر با شماره ۰۹۱۵۵۵۸۴۹۰۹ سرکار خانم مرتضوی – مسئول انجمن دوستداران کودک تماس حاصل فرمایید .

 2. M می‌گه:

  سلام من یک نوجوان ١۴ ساله هستم و علاقه ى بسیارى براى مربى شدن دارم ولى چه گونگى این که بتوانم به عنوان مربى یا کمک مربى استخدام شوم را نمیدانم و لطفا توضیح دهید که میتوانم در مهدکودکى مشغول به کار شوم متشکرم

 3. با سلام و خسته نباشید. در مورد این کلاسهای اموزشی اطلاعات بیشتری در اختیار ما بگذارید. با تشکر.

 4. سهیلا می‌گه:

  سلام من هنوز گواهی مقدماتی ام را تحویل نگرفته ام شما کمکم کنید که من چکار کنم

 5. زهره می‌گه:

  باسلام من لیسانس مدیریت دولتی دارم.میخواهم مجوز پیش دبستانی بگیرم.خواهشمندم شرایط را به من اطلاع دهید. باتشکر